Przyrodoznawcy Kobieta Zioła wspomagające zdrowie skóry

Zioła wspomagające zdrowie skóry

| | 0 Comments | 08:00

Zioła wspomagające zdrowie skóry

Skóra jest największym organem naszego ciała, pełniącym wiele ważnych funkcji. Jest ona barierą ochronną przed czynnikami zewnętrznymi oraz odpowiada za regulację temperatury i wydalanie toksyn. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie funkcjonowanie poprzez stosowanie naturalnych metod pielęgnacji.

Dziurawiec – lekarstwo na trądzik i łuszczycę

Jednym z najlepszych ziół dla zdrowia skóry jest dziurawiec (Hypericum perforatum). Roślina ta posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co sprawia że doskonale radzi sobie w walce ze stanami zapalnymi skóry takimi jak trądzik czy egzema. Ponadto dziurawiec działa kojąco na podrażnioną skórę oraz pomaga w regeneracji tkanek, dlatego często stosowany jest również przy problemach ze świądem lub oparzeniami słonecznymi.

Aby korzystać z dobrodziejstw tej rośliny można pić napary sporządzone z suszu kwiatów dziurawca lub używać oleju macerowanego na bazie oliwy lub jojoba. W przypadku cięższych schorzeń dermatologicznych warto także sięgnąć po preparaty zawierające wyciąg z dziurawca, dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Rumianek – naturalny środek przeciwzapalny

Kolejnym cennym ziołem dla naszej skóry jest rumianek (Matricaria chamomilla). Roślina ta posiada silne właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, co sprawia że doskonale radzi sobie z różnego rodzaju stanami zapalnymi czy podrażnieniami. Ponadto rumiankowe napary lub olejki eteryczne mogą być stosowane do pielęgnacji trudnych miejsc na skórze takich jak pęknięcia czy odparzenia.

Warto również wspomnieć o działaniu kojącym i relaksującym tego zioła. Regularna kąpiel w dodatku suszu kwiatów rumianku może pomóc nie tylko zadbać o kondycję naszej skóry, ale także poprawić samopoczucie i zmniejszyć stres.

Pokrzywa – bogactwo witamin i minerałów

Niewiele osób wie, że pokrzywa (Urtica dioica) to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Zawiera ona m.in. duże ilości żelaza, krzemu oraz beta-karotenu – substancji odpowiedzialnej za utrzymywanie elastyczności skóry. Dlatego też picie herbatki z pokrzywy może pomóc w utrzymaniu młodego i zdrowego wyglądu skóry.

Ponadto, sok lub olejek z pokrzywy mogą być stosowane miejscowo do pielęgnacji włosów czy skóry głowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym, roślina ta pomoże pozbyć się problemu łupieżu oraz wspomoże wzrost mocnych i lśniących włosów.

Zioła dla pięknej skóry – podsumowanie

Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały jest niezbędna dla zachowania pięknej skóry. Jednak warto również zadbać o nią od zewnątrz poprzez stosowanie naturalnych metod pielęgnacyjnych opartych na ziołach. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy konsultować się ze specjalistami oraz unikać alergii na poszczególne substancje zawarte w roślinach.

Niektórzy uważają także, że odpowiednia dawka ruchu fizycznego może mieć pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Regularne ćwiczenia pobudzą krążenie krwi oraz dostarczą tlen do komórek naszego ciała – co przełoży się na jej lepsze funkcjonowanie.

Dbanie o zdrową skórę nie musi być trudne ani kosztowne. Wystarczy sięgnąć po naturalne zioła, które pomogą nam zachować piękny i promienny wygląd na długo.

Related Post