Przyrodoznawcy Dom Budujemy dom z bali – zalety i wady

Budujemy dom z bali – zalety i wady

| | 0 Comments | 13:00

Budujemy dom z bali – zalety i wady

Budowa własnego domu jest marzeniem wielu osób. Jednym z coraz popularniejszych sposobów na spełnienie tego marzenia jest budowanie domu z bali. Jest to metoda, która od lat cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoje wiele zalet, ale jednocześnie wiąże się również z pewnymi wadami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi budownictwa oraz omówimy jego plusy i minusy.

Zalety budowy domu z bali

Pierwszą i największą zaletą takiej konstrukcji jest jej estetyka. Domy wykonane w ten sposób są nie tylko piękne, ale także wyjątkowo klimatyczne dzięki naturalnemu materiałowi jakim są drewniane bale. Dodatkowo, taka forma budynku idealnie wpisuje się w otoczenie natury, co sprawia że staje się on częścią krajobrazu.

Kolejną ważną korzyścią wynikającą ze stosowania bal jako materiału do budowy jest ich trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Drewno używane do produkcji bal ma wysoką gęstość i zawiera naturalny środek grzybobójczy – ligninę – co zapewnia mu ochronę przed wilgocią czy szkodnikami przez długie lata.

Budowa domu z bali jest również szybsza i tańsza w porównaniu do tradycyjnych metod. Drewno jest materiałem lekkim, co ułatwia transport oraz montaż na placu budowy. Ponadto, dzięki temu że bal to naturalny izolator termiczny, koszty ogrzewania takiego domu są znacznie niższe.

Wady budowy domu z bali

Niestety, jak każda metoda konstrukcyjna, także ta ma swoje wady. Jedną z największych jest narażenie drewna na działanie czynników atmosferycznych – wilgoci czy promieniowania UV mogą powodować jego deformacje lub rozkładające się grzyby i pleśnie. Dlatego też ważne jest regularne impregnowanie drewna specjalnymi preparatami ochronnymi.

Kolejną kwestią wartą uwagi przy wyborze tego typu budownictwa są wymagane pozwolenia i przepisy prawne dotyczące zabudowy terenu oraz standardów bezpieczeństwa dla mieszkańców takiego domostwa. W niektórych miejscach może być trudniej uzyskać odpowiednie dokumenty ze względu na charakterystykę samego materiału użytego do budowy.

Ostatnią istotną wadą warto wspomnieć o tym że taki rodzaj konstrukcji wymaga pewnej ilości pracy ręcznej podczas budowy. Montaż bali jest pracochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, dlatego też warto zatrudnić doświadczonych fachowców.

Podsumowanie

Budowa domu z bali to metoda, która ma wiele zalet jak również pewne wady. Jest to jednak rozwiązanie coraz częściej wybierane przez inwestorów ze względu na swoją estetykę, trwałość oraz oszczędności finansowe wynikające m.in. z niższych kosztów ogrzewania takiego domu. Warto jednak pamiętać o konieczności regularnej pielęgnacji drewna oraz spełnieniu wszystkich przepisów prawnych dotyczących tego typu zabudowy.

Niezależnie od wyboru rodzaju materiału czy sposobu budowania własnego domostwa, najważniejsze jest aby był on funkcjonalny i bezpieczny dla jego mieszkańców – a decyzja o tym jaki będzie idealnym rozwiązaniem należy tylko do nas samych.

Related Post